O czasopiśmie

„Wiadomości Numizmatyczne" to wydawane nieprzerwanie od 1957 roku polskie czasopismo naukowe poświęcone upowszechnianiu wyników badań naukowych w dziedzinie numizmatyki starożytnej, średniowiecznej i nowożytnej, traktowanej jako dyscyplina łącząca historię z archeologią. Korzenie czasopisma sięgają jednak XIX wieku, bowiem „Wiadomości Numizmatyczne” stanowią bezpośrednią kontynuację zasłużonego czasopisma „Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne”, wydawanego w latach 1889-1948, które w okresie powojennym rozdzieliło się na „Wiadomości Archeologiczne” oraz „Wiadomości Numizmatyczne”.

Dotychczasowymi redaktorami naczelnymi byli:
- Zygmunt Wdowiszewski (1957)
- Ryszard Kiersnowski (1958–1962)
- Ryszard Kiersnowski i Stanisław Suchodolski (1963–1977)
- Ryszard Kiersnowski i Stefan Krzysztof Kuczyński (1977–1982)
- Stanisław Suchodolski i Marta Męclewska (1982–1988)
- Stanisław Suchodolski (1989–2006)
- Borys Paszkiewicz (2007–2019)
- Od 2019 roku pracami redakcji kieruje Mateusz Bogucki

Podstawową rolą „Wiadomości Numizmatycznych” jest wyznaczanie naukowego poziomu badań numizmatycznych w Polsce i wprowadzanie ich wyników do szeroko pojętej refleksji humanistycznej w wymiarze międzynarodowym. I chociaż w „Wiadomościach Numizmatycznych” od samego początku pojawiały się artykuły w językach kongresowych, co zapewniło czasopismo dobrą rozpoznawalność poza granicami Polski, to aby wzmocnić oddziaływania międzynarodowe, począwszy od tomu za 2020 rok, teksty w dziale „artykuły” są publikowane w całości w języku angielskim (lub innym kongresowym), z obszernym polskim streszczeniem. Teksty w dziale „Materiały”, mające charakter źródłoznawczy, pozostaną w języku polskim, z obszernym streszczeniem angielskim. Co sześć lat, na Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny, wydawany jest zeszyt w językach kongresowych pt. „Polish Numismatic News". Autorami artykułów są przede wszystkim badacze z krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych oraz muzealnych.

„Wiadomości Numizmatyczne” są czasopismem recenzowanym. Procedura recenzyjna, przygotowanie do druku oraz publikacja tekstów na łamach czasopisma są bezpłatne.