Czasopisma
-
Archaeologia Polona
Archaeologia Polona jest polskim naukowym czasopismem archeologicznym, wydawanym w języku angielskim corocznie przez Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, z przeznaczeniem dla szerokiego kręgu czytelników międzynarodowych. Głównym celem periodyku jest prezentacja szerokiego zakresu różnorodnych podejść do najważniejszych problemów współczesnej archeologii.
-
Archeologia
Rocznik „Archeologia” (wyd. 1947-2018) był periodykiem o międzynarodowej renomie, integrującym polskie środowisko archeologów klasycznych i wiodącym czasopismem z zakresu archeologii starożytnej w Europie Środkowej. Opublikowane prace obejmują starożytność grecko-rzymską, od początków cywilizacji egejskiej do końca świata starożytnego w V w. n.e. Terytorialnie jest to cały obszar śródziemnomorski oraz, w kontekście kontaktów i wpływów cywilizacji antycznej, Europa Środkowa oraz obszary Morza Czarnego.
-
Archeologia Polski
„Archeologia Polski” jest jednym z wiodących czasopism archeologicznych w Polsce, które istnieje nieprzerwanie od 1957 roku. To rocznik, w którym publikowane są prace z zakresu metodologii i metodyki badań archeologicznych oraz dyscyplin współpracujących z archeologią, a także studia dotyczące problematyki archeologicznej w szerokim zakresie chronologicznym i terytorialnym – od prahistorii aż po współczesność w odniesieniu do kontynentu europejskiego. Zamieszczane są w nim przede wszystkim artykuły stanowiące ujęcia ogólne, syntetyzujące omawianych zagadnień. Skoncentrowane są na rekonstrukcji dziejów człowieka przez pryzmat różnorodnych źródeł. Tomy zawierają również dział polemik i dyskusji, recenzje literatury polskiej i obcej, głównie archeologicznej oraz prac z zakresu dyscyplin z archeologią związanych, a także kronikę.Wszystkie publikowane artykuły są recenzowane (podlegają procesowi double-blind review).
Na łamach czasopisma publikowane są teksty w języku polskim i angielskim.
Zgłoszenie tekstu, procedura recenzyjna, przygotowanie do druku oraz publikacja artykułu są bezpłatne.
Do wszystkich publikowanych materiałów zapewniany jest natychmiastowy wolny dostęp na międzynarodowej licencji CC-BY 4.0.Wszystkie artykuły przeznaczone do publikacji na łamach czasopisma są skanowane w celu wykrycia ewentualnego plagiatu.ISSN: 0003-8180
e-ISSN: 2719-7034
DOI: 10.23858/APol
Punkty MNiSW (2024 r.): 100 -
Ethnologia Polona
Tematyka czasopisma Ethnologia Polona obejmuje: nauki o kulturze i religii, nauki socjologiczne, historię, literaturoznawstwo, antropologię społeczną, antropologię kulturową, socjologię, etnologię, etnografię, metodologię, interdyscyplinarność, badania jakościowe.
-
Etnografia Polska
Etnografia Polska jest wydawana od 1956 roku i pozostaje jednym z najlepszych periodyków o tematyce etnograficznej i etnologicznej w Polsce. Celem czasopisma jest publikowanie wartościowych artykułów prezentujących wyniki badań antropologicznych, ciekawe etnografie, jak również teksty teoretyczne z dziedzin antropologii społeczno-kulturowej i socjologii, historii społecznej.
O renomie, jaką cieszy się nasze czasopismo może świadczyć fakt, że jest powszechnie wykorzystywana przez studentów i studentki etnologii oraz naukowców i naukowczynie w całej Polsce. Jednocześnie jest jednym z najwyżej punktowanych pism etnologicznych w kraju. Warto zaznaczyć, że czasopismo znajduje się także na liście ERIH i Scopus, a w Komitecie Redakcyjnym znajdują się osoby z Polski, Niemiec, i Czech. W czasopiśmie publikują etnologowie i etnolożki z całej Polski, a także zza granicy. W czasopiśmie funkcjonuje system recenzji double-blind.Czasopismo jest udostępniane na zasadach Open Access, zgodnie z licencją CC-BY wersja 4.0 międzynarodowaPunkty MNiSW 2021: 70
ISSN wersji papierowej: 0071-1861
ISSN online: 2719-6534 -
Fasciculi Archaeologiae Historicae
Fasciculi Archaeologiae Historicae is peer-reviewed journal of the Institute of Archeology and Ethnology of Polish Academy of Sciences focusing on the study of archaeology of the Middle Ages and the modern era. It has been published since 1986.
ISSN: 0860-0007 e-ISSN: 2719-7069 DOI: 10.23858/FAH
The Journal provides immediate open access to its content under a CC-BY version 4.0 International licence.Articles are published in the following languages: English, German
Abstracts: English
Frequency of publishing: annualNo fees or charges are due for submission, review process, manuscript processing and publishing in the journal. -
Journal of Urban Ethnology
Journal of Urban Ethnology jest pismem otwartym dla badaczy miejskiej kultury zarówno w jej wymiarze teoretyczno-metodologicznym jak i szczegółowej analizy aspektów kultury miasta. Etnologia/antropologia miasta rozumiana jest szeroko, nie tylko w odniesieniu do kultury środowiska stricte miejskiego, ale uwzględniająca także problematykę rozprzestrzeniania się miejskiego stylu życia na inne środowiska społeczno-kulturowe, w tym np. na małe miasteczka czy wieś. Na łamach JUE zamieszczamy teksty o charakterze teoretycznym, metodologicznym, analitycznym, komparatystycznym, empirycznym. Drukujemy artykuły, które jeszcze nie były publikowane
e-ISSN: 2719-6526 -
Kwartalnik Historii Kultury Materialnej
„Kwartalnik Historii Kultury Materialnej” jest wydawany przez Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.
Ukazuje się nieprzerwanie od roku 1953.
Pismo ma charakter interdyscyplinarny, integrując zwłaszcza historyków, historyków sztuki, archeologów i etnologów, zainteresowanych dziejami cywilizacji. Publikowane materiały dotyczą głównie materialno-technicznej strony procesów produkcji, konsumpcji i wymiany, zachodzących od pradziejów po wiek XX na ziemiach polskich oraz zagranicą, szczególnie w krajach Europy Środkowej.
Na łamach czasopisma zamieszczane są artykuły w języku polskim i w językach kongresowych, zróżnicowane pod względem tematyki oraz formy, a także pozycje o charakterze recenzyjnym i sprawozdawczym.
Procedura recenzyjna, przygotowanie do druku oraz publikacja tekstów na łamach czasopisma są bezpłatne.Do wszystkich publikowanych materiałów zapewniany jest natychmiastowy wolny dostęp na międzynarodowej licencji CC-BY 4.0.
Wszystkie artykuły przeznaczone do publikacji na łamach czasopisma są skanowane w celu wykrycia ewentualnego plagiatu przy użyciu programu antyplagiatowego.PL ISSN: 0023-5881
e-ISSN: 2719-6496
DOI: 10.23858/KHKM
Punkty MEiN (2023): 100ICV 2022 = 84.26
-
Przegląd Archeologiczny
Przegląd Archeologiczny to rocznik poświęcony archeologii. Na łamach wychodzącego od stu lat Przeglądu Archeologicznego swoje prace opublikowało kilka pokoleń polskich i zagranicznych archeologów, znacznie przyczyniając się do rozwoju archeologii Polski i Europy Środkowej. Tematyka prac drukowanych na kartach periodyku obejmowała zagadnienia dotyczące metodologii oraz problematyki wszystkich epok od paleolitu po średniowiecze, na obszarze Europy, Ameryki i Bliskiego Wschodu. Redakcja Przeglądu Archeologicznego dąży do publikowania większych opracowań monograficznych dotyczących archeologii prehistorycznej i wczesnośredniowiecznej, głównie z krajów europejskich, a także metodologii i historii badań archeologicznych. Dużo miejsca również poświęca recenzjom, dyskusjom i polemikom. Przegląd Archeologiczny jest otwarty dla naukowców z różnych instytucji polskich i zagranicznych. Jakość artykułów jest gwarantowana przez licznych członków Komitetu Redakcyjnego, a także recenzentów, profesorów-specjalistów z Uniwersytetów, Instytutów Polskiej Akademii Nauk i instytucji zagranicznych.
Procedura recenzyjna, przygotowanie do druku oraz publikacja tekstów na łamach czasopisma są bezpłatne. Do wszystkich publikowanych materiałów zapewniany jest natychmiastowy wolny dostęp na międzynarodowej licencji CC-BY.ISSN 0079-7138
e-ISSN 2657-4004Indeksowane w: SCOPUS, DOAJ, EBSCO, ICI JML, CEJSH, ERIH Plus, SJR
-
Sprawozdania Archeologiczne
Sprawozdania Archeologiczne są recenzowanym polskim czasopismem archeologicznym, publikującym artykuły w języku angielskim, wydawanym od 1955 roku przez krakowski Ośrodek Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Publikowana w nich tematyka jest dedykowana miedzynarodowej społeczności archeologów oraz ludziom zainteresowanym problematyką prahistorii Starego i Nowego Świata.
-
Wiadomości Numizmatyczne
Podstawową rolą „Wiadomości Numizmatycznych” jest wyznaczanie naukowego poziomu badań numizmatycznych w Polsce i wprowadzanie ich wyników do szeroko pojętej refleksji humanistycznej w wymiarze międzynarodowym. I chociaż w „Wiadomościach Numizmatycznych” od samego początku pojawiały się artykuły w językach kongresowych, co zapewniło czasopismo dobrą rozpoznawalność poza granicami Polski, to aby wzmocnić oddziaływania międzynarodowe, począwszy od tomu za 2020 rok, teksty w dziale „artykuły” są publikowane w całości w języku angielskim (lub innym kongresowym), z obszernym polskim streszczeniem. Teksty w dziale „Materiały”, mające charakter źródłoznawczy, pozostaną w języku polskim, z obszernym streszczeniem angielskim. Co sześć lat, na Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny, wydawany jest zeszyt w językach kongresowych pt. „Polish Numismatic News". Autorami artykułów są przede wszystkim badacze z krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych oraz muzealnych.
„Wiadomości Numizmatyczne” są czasopismem recenzowanym. Procedura recenzyjna, przygotowanie do druku oraz publikacja tekstów na łamach czasopisma są bezpłatne.ISSN 0043-5155