Dr hab. Zofia Antonina Sulgostowska, prof. IAE PAN (13.06.1944–12.02.2023)
DOI:
https://doi.org/10.23858/APol68.2023.001Słowa kluczowe:
Polska, śp. Zofia Sulgostowska, paleolit, mezolit, wspomnienia uczniów, wspomnienia współpracowników i przyjaciółAbstrakt
Prezentowany zbiór tekstów poświęcony jest pamięci niedawno zmarłej Profesor Zofii Sulgostowskiej, wybitnej specjalistki w zakresie prahistorii starszej i środkowej epoki kamienia. Składają się nań wspomnienia uczniów, współpracowników i przyjaciół Pani Profesor, związanych głównie z dwiema naukowymi instytucjami archeologicznymi (w których Pani Profesor była zatrudniona): Państwowym Muzeum Archeologicznym (dr Wojciech Borkowski, mgr Elżbieta Ciepielewska) i Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk (dr Hanna Kowalewska-Marszałek, mgr Halina Królik, prof. dr hab. Maria Dekówna, mgr Katarzyna Kerneder-Gubała, dr Dagmara H. Werra, prof. dr hab. Jacek Kabaciński, dr hab. Iwona Sobkowiak-Tabaka, obecnie profesor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu). Znalazły się w nim także wypowiedzi osób z innych placówek naukowych: Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (dr Małgorzata Winiarska-Kabacińska) oraz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi (dr Dominik Kacper Płaza).
Pobrania
Bibliografia
K e r n e d e r- G u b a ł a K. 2016, Spotkanie Naukowe „Rydno – Miejsca i Ludzie”. Jubileusz mgr Haliny Królik, „Archeologia Polski”, 61, s. 376–378.
K o b u s i e w i c z M. 2014, Dr hab. Zofia Sulgostowska, prof. IAE PAN, „Archeologia Polski”, 59, s. 7–12.
K r u k o w s k i S. W., N o w a k o w s k i A. 1976, Skam 71, Wrocław.
L i b e r a J., S a ł a c i ń s k a B., S a ł a c i ń s k i S. red. 2008, Krzemień czekoladowy w pradziejach. Materiały z konferencji w Orońsku 8–10 X 2003, Studia nad gospodarką surowcami krzemiennymi w pradziejach, 7, Warszawa–Lublin.
P a p i e r n i k P., P ł a z a D. K. 2018, Od epoki kamienia do współczesności. Badania archeologiczne w Redczu Krukowym na Kujawach, Łódź.
P ł a z a D. K. 2015, Mezolit na Kujawach, Łódź. Maszynopis pracy doktorskiej przechowywany w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi.
W ł o d a r c z a k P. red. 2019, Wilczyce, stanowisko 10. Norma i precedens w rytuale pogrzebowym małopolskiej kultury ceramiki sznurowej, Ocalone Dziedzictwo Archeologiczne, 9, Kraków–Niepołomice–Pękowice.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2023 Archeologia Polski
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.